Készült: 2024.05.12.21:43:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2023.05.30.),  77-80. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:   73-76   77-80   81-84      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Barkóczi Balázs képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Komolyan gondolják, miniszter úr?” címmel. Tájékoztatom önt, tisztelt képviselő úr, hogy Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol önnek majd. Parancsoljon, öné a szó.

BARKÓCZI BALÁZS (DK): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Május 17-én a magyar közoktatás szétverése újabb szintre lépett, ugyanis maga a honvédelmi miniszter jelentette be a közrádió egy reggeli műsorában, hogy az általa fiatalításnak nevezett tisztogatás során kirúgott katonák tanárként léphetnek vissza a honvédelem szolgálatába, mégpedig a honvédelmi alapismeretek tantárgy oktatásán keresztül.

Lássuk, államtitkár úr, hogy jól értjük-e! Tehát miközben önök megvonják a pedagógusok sztrájkjogát, kirúgják azokat a tanárokat, akik ez ellen tiltakoznak, és a közoktatásban szereplők ellenállása miatt bosszútörvénnyel büntetik a jövő generációit oktató, nevelő szakembereket, kirúgott katonákat küldenének az iskolába? Miközben van olyan természettudományos tanár szak, amire idén mindössze egy hallgató jelentkezett, miközben már nemcsak a vidéki kisiskolákat, hanem a budapesti gimnáziumokat is tanárhiány sújtja, önök ezt kirúgott katonák visszafoglalkoztatásával orvosolnák? És miközben túlterhelt tanár és diák, elavult a tanterv, miközben nincsen szabad tankönyvválasztás, önöknek az a legfontosabb, hogy az iskolákban oktassák a honvédelmi alapismeretek tantárgyat?

Tisztelt Államtitkár Úr! Az ön minisztere május 24-én a bosszútörvényről tartott egyeztetésen még azt mondta, hogy a pedagógus-életpálya nem szakma, hanem hivatás. És önök így becsülik meg az ezt a hivatást választókat, akiknek ez volt az életcéljuk, ezért tanultak éveken keresztül, majd hospitáltak, próbatanítottak és végül tanítottak, hogy bármikor lecserélhetőnek tartják őket egy másik szakma képviselőivel? Tisztelt Államtitkár Úr! Önök ezt komolyan gondolják? Mert viccnek nagyon durva lenne. Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár úrnak. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ez is csak egy olyan álhír, amit önök most már március eleje óta folyamatosan terjesztenek a pedagógusok számára, március elején jelent meg, ugye, az új életpályatörvény szövege törvénytervezetként, azóta lehet róla beszélni.

Természetesen azok a volt honvédek, akik az iskolákban megjelennek, ők a honvédelem tárgyat tanítanák, és természetesen előtte lenne nekik egy továbbképzés, hiszen ők ismerik valóban a honvédelem minden rejtelmét. (Barkóczi Balázs közbeszól.  Az elnök csenget.) Ezt a tárgyat tudják is oktatni, ha megfelelő pedagógiai szakismeretekre is szert tesznek, tisztelt képviselő úr. Úgyhogy ebben az esetben történhet ez meg ennél a tárgynál.

Azért van annak valami diszkrét bája, amikor önök sztrájkok idején is arról tartanak sajtótájékoztatót, hogy nincs Magyarországon sztrájkjog, és a pedagógusok nem tudnak sztrájkolni, miközben éppen egy sztrájk zajlik. (Barkóczi Balázs: Csak kirúghatják őket!) Hozzáteszem, mindegyik sztrájk esetében egy számjegyű százalékban mérhető a részvétel, hiszen minden sztrájk esetében 3-5-7 százalék környékén volt a részvétel, és messze a tanárok több mint 90 százaléka nem vett részt ezekben a sztrájkokban. De ez nem a törvény miatt van így, hanem azért, mert lehet, hogy akik szervezték, nem voltak kellően hitelesek.

Ami az előző heti egyeztetéseket illeti: ez volt, ugye, a 19. egyeztetés az új pedagóguséletpálya-törvényről, amikor a kilenc párt képviselőit hívtuk el egy egyeztetésre, ahol a kilenc párt képviselője azért jött el, hogy egy pillanatban ön felállhasson, és elmehessen, és körülbelül egy órán keresztül azt szervezték, hogy akkor ki adja meg a jelet, és hogyan hagyják el az egyeztetés helyszínét.

Követelték, hogy legyen a pártok szakértőivel is egyeztetés. Ezt mi másnapra összehívtuk, mindegyik párt képviselőjét elhívtuk, a hét ellenzéki párt képviselőjét is elhívtuk. Hány jött el a hétből? Három. Mennyi maradt ott végig? Kettő. Ebből egy volt egy Mi Hazánk-os, egy pedig MSZP-s, Nagy Erzsébet, akinek ez már, azt hiszem, a 12. egyeztetése lehetett, mert ő szakszervezetként is egyeztetett már, nemzeti köznevelés-stratégiai kerekasztal résztvevőjeként is egyeztett, és most pedig az MSZP szakértőjeként egyeztetett. Ebből is látszik, hogy nincsenek nagy különbségek itt a politikum és a szervezkedők között.

Nos tehát, nagy hanggal önök kivonultak, amiért a szakértőket nem hallgatják meg, másnap pedig a szakértők el sem jöttek, volt, aki idő előtt távozott, és ketten voltak összesen, akik végigülték az egyeztetést, a Mi Hazánk és az MSZP szakértője. Ebből is látszik, ez csak politika, ez csak színjáték (Barkóczi Balázs: Így van, csak színjáték!), ezt önök nem gondolják komolyan, csak politikai feszültséget akarnak kelteni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   73-76   77-80   81-84      Ülésnap adatai