Hírek - NFFT
A fenntartható fejlődés felé való átmenet nemzeti koncepcióját jelentő Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégiát (NFFS) 2013. március 25.-én fogadta el az Országgyűlés.
Az NFFS célja, hogy politikai-szakpolitikai cél- eszköz-rendszerével hosszútávon segítse a négy nemzeti erőforrás (emberi, társadalmi, környezeti és gazdasági) fenntartható pályára állítását.
A megvalósulási folyamat nyomon követéseként kétévente előrehaladási jelentés készül: mely területen, milyen irányú változás történt a fenntarthatósági célok megvalósulása érdekében. Az első előrehaladási jelentés vizsgált időtávja a Keretstratégia 2013. márciusi elfogadásától 2014. december 31-ig tart.
Az év végén a kormány 312,5 milliárd forintnyi forrásról hozott határozatot, amely a célja a Balaton átfogó fejlesztése. Ebből 288 milliárd forintot a 2014-2020-as uniós ciklus terhére kíván elkölteni a kormány. A forrásszerkezet eloszlása jellemezően 15-85%, így akár 245 milliárd uniós pénzből fejlődhet a magyar tenger. A 2015. év utolsó NFFT ülés vendége volt Dr. Molnár Gábor, a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, aki a Balaton Kiemelt Térség fejlesztési céljairól és lehetőségeiről tájékoztatta a résztvevőket.
Ez évi utolsó plenáris ülését tartja 2015. december 3-án a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács.
Az ülésen Báldi András (MTA ÖK főigazgató és volt IPBES MEP tag) és Pataki György (BCE és IPBES MEP tag) nyújt majd tájékoztatást a biodiverzitás-csökkenéssel és az ökoszisztéma-szolgáltatások elvesztésével szembeni nemzetközi és hazai intézkedések szükségességéről, valamint beszámolnak az ENSZ IPBES (Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services) folyamatáról.
2015. október 2-án ez évi harmadik plenáris ülését tartja a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács.
Az ülésen a tanácstagok megvitatják a 2013-ban megújított Nemzeti Fenntartható Fejlődési Keretstratégia (NFFS) megvalósulásának állását, az ezt vizsgáló első előrehaladási jelentés tervezetét. Előrehaladási jelentést kétévente kell készíteni, a mostani a 2013-2014-es időszak fejleményeit mutatja be. A jelentés indikátorok és szakértői értékelés segítségével írja le, hogy nemzeti erőforrásaink mennyisége, minősége milyen irányban változott, a magyar társadalom mennyire haladt előre az NFFS-ben meghatározott fenntarthatósági átmenetben.